Kalibracja alkomatu jak często i dlaczego

Na pewno niejednemu z nas zdarzyła się sytuacja, gdy mimo upłynięcia czasu od spożycia alkoholu, ciągle nie miał pewności, czy organizm całkowicie wyzbył się już toksyn z organizmu. Niewątpliwe pomocnym będzie alkomat, który zweryfikuje rzeczywisty stan organizmu na bazie testu zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. W związku z tym urządzenie to jest odpowiedzialnym rozwiązaniem, które jasno stawia dylemat gotowości do prowadzenia samochodu. Posiadając alkomat należy pamiętać także o jego stanie technicznym. Samochód oddajemy do przeglądu raz do roku, a kalibracja alkomatu jak często powinna być przeprowadzana?

Alkomaty – jaki najlepszy?

Rynek alkomatowy oferuje liczne modele. W sprzedaży spotkamy zarówno alkomaty jednorazowe, jak i alkomaty profesjonalne oraz te przeznaczone dla firm. Niemniej, należy pamiętać jak istotnej sfery dotyka badanie alkomatem. Dlatego trzeba skupić się wyłączenie na precyzyjnych urządzeniach z atestem odpowiadającym najnowszym normom.

Niezależnie, czy szukasz alkomatu osobistego, przeznaczonego do domowego użytkowania, czy alkomatu przesiewowego do badania większych grup – idealnym wyborem jest alkomat elektrochemiczny. To urządzenie nowej generacji, którego podstawą działania jest wbudowany sensor elektrochemiczny, dzięki któremu identyfikuje on molekuły alkoholu w wydychanym powietrzu. Wyróżnia go precyzja pomiaru i niezawodność działania, a także stabilność pracy. Ten profesjonalny charakter sprawia, że jest najczęściej wybieranym rodzajem alkomatu przez służby mundurowe czy firmy. Co interesujące: mimo oferowanej wysokiej technologii, zakup alkomatu elektrochemicznego do sporadycznej samokontroli w warunkach domowych można rozpatrywać już od 200 zł.

Kalibracja alkomatu – cóż to?

Adiustacja lub kalibracja alkomatu to niezbędny czynnik dla prawidłowego funkcjonowania alkomatu. Zaważa ona o jego niezawodnym działaniu oraz poprawnym i dokładnym wynikom. Jak w przypadku serwisowania każdego innego urządzenia, kalibracja alkomatu musi być cykliczna. Przeważnie sami już producenci instruują co do kroków związanych z tym procesem.

W przypadku alkomatu elektrochemicznego kalibracja powinna być przeprowadzana do 12 miesięcy bądź co 500 pomiarów (w niektórych modelach nawet i 1000 pomiarów), a także dodatkowo poddać kontroli wskazania po 6 miesiącach użytkowania alkomatu. Urządzenie przekazane do kalibracji jest przełączane w stan serwisowy. Wtedy to poddawany jest testom wzorców alkoholu w wydychanym powietrzu oraz konfigurowany do wskazywania poprawnych rezultatów.

Alkomat i kalibracja – zakup sprzętu

Co kluczowe, przed zakupem alkomatu należy upewnić się, czy urządzenie jest odpowiednio skalibrowane w chwili jego nabycia. Będzie to  decydować o jego poprawnym wykazie promili alkoholu. Dlatego też każdy alkomat przeznaczony do sprzedaży musi posiadać certyfikat kalibracji, który wystawia serwis kalibracyjny. Proces ten nie powinien być wykonany później niż 10 dni przed kupnem urządzenia. Warto dopytać sprzedawcę, czy oferuje on możliwość bezpłatnego serwisowania w pierwszym roku użytkowania alkomatu.

Kalibracja – szczegóły procesu

Wysokiej jakości sprzęt gwarantuje najlepsze wyniki. Doskonale, więc jeśli przy kalibracji alkomatu aparatury, które najbliżej oddadzą warunki, jakie powstają w trakcie ludzkiego wydechu. Takie symulatory wydychanego powietrza potrafią stworzyć sytuację odzwierciedlającą rzeczywisty pomiar promili alkoholu. Uprecyzyjnia to ich symulację i potwierdza dokładność wyników na bazie zmienności promili, jak i mocy wydechu wykorzystanego w teście.

Każda kalibracja powinna kończyć się otrzymaniem certyfikatu wykonanego serwisowania. Jest to udokumentowanie poprawności działania alkomatu, jak i gwarancja jego stanu technicznego oraz precyzji pracy. Podstawowe czynniki, które dyktują częstotliwość wykonywania kalibracji urządzenia są to przede wszystkim:

  1. rodzaj oraz rozmiar wykorzystanego sensora (dla porównania: bardziej wrażliwy alkomat półprzewodnikowy wymaga serwisowania co 3-6 miesięcy, podczas gdy alkomat elektrochemiczny powinno kalibrować się co 12 miesięcy lub 500, a nawet 1000 pomiarów)
  2. intensywności użytkowania (im wyższa częstotliwość pomiarownia, tym częściej należy przeprowadzać kalibrację urządzenia)
  3. sposób przechowywania oraz samego użytkowania alkomatu (sensory używane w technologii alkomatów to wysoce czułe i delikatne czujniki, dlatego z urządzeniem trzeba obchodzić się ostrożnie, unikać skrajnych temperatur i dużej wilgoci)

Gdzie można skalibrować alkomat?

Liczne firmy oferują serwisowanie urządzeń w swoich laboratoriach. Ich oferty można prześledzić na witrynach internetowych. Większe miasta również proponują licznych stacjonarnych przedstawicieli serwisu alkomatowego. Decydując się na serwis kalibracyjny, zwróćmy uwagę na atesty i certyfikaty firmy oraz świadectwa wzorcowania, które potwierdzają legalizację alkomatu we wzorowych ramach określonych przez badania. Doskonałym przykładem takiego właśnie autoryzowanego serwisu dla centrum Polski będzie Alkokalibrator.pl. Nasza firma proponuje kalibrację każdego rodzaju alkomatu w Łodzi.

Jesteśmy Autoryzowanym Partnerem Producenta Firmy Promiler. Oznacza to, iż posiadamy certyfikat uprawniający nas do przeprowadzania usług serwisowych na bazie legalnego oprogramowania Promiler. Gwarantuje on wysoki standard testów wszystkich alkomatów. Dodatkowo posiadany atest gwarantuje nam dostęp do oryginalnych części zamiennych, co czyni nas wyjątkowo elastycznym i uniwersalnym sklepem z szeroką ofertą modeli alkomatów dla domowego i profesjonalnego użytkowania. Co istotne, zwykła kalibracja równoznaczna jest z jednym, bądź dwoma testami urządzenia. W Alkokalibrator.pl realizujemy całą serię testów weryfikujących alkomaty przekazane do kalibracji. Pomyślnie zakończone serwisowanie uwierzytelnia wydane przez nas świadectwo potwierdzające wysokiej jakości usługę oraz dokładność wyników wskazanych przez testera.

Alkomat regularnie kalibrowany – gwarancja niezawodnego sprzętu

Wymóg kalibracji to użytkowy wymóg związany z konserwacją urządzenia oraz zapewnieniem ciągłości niezawodności jego działania. Alkomaty to niezwykle czuła technologia przeznaczona do zadań specjalnych. Dlatego ich główne narzędzie pracy – sensor – tak wrażliwy jest na oddziaływanie wahań temperatur i wilgotności. Dlatego też tak ważne jest świadome użytkowanie, które decyduje o stanie technicznym sprzętu. Regularna kalibracja zapewni jego efektowność w postaci długiej i wiarygodniej asyście w bezpiecznej jeździe samochodem.

Kalibracja alkomatu jak często i dlaczego?
5 (100%) 2 votes

Tags:

Rock SEO