Każdy kierowca musi się liczyć z tym, że w trakcie prowadzenia pojazdu policja ma prawo zatrzymać go do wyrywkowej kontroli trzeźwości. Powstaje jednak pytanie, czy alkomat może wskazać błędny wynik? Tym artykułem odpowiemy na Wasze wątpliwości.
Kiedy alkomat może wskazać błędny wynik?
Nim odpowiemy sobie na to pytanie, warto zagłębić się w temat samych alkomatów. Ich rodzaj ma kluczowe znaczenie w tym kontekście.
Alkomat to urządzenie, które bada stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. Najistotniejszą jego częścią jest sensor. To on gwarantuje prawidłową pracę testera trzeźwości. Ze względu na wykorzystany rodzaj sensora można wyróżnić dwa typy alkomatów: półprzewodnikowe i elektrochemiczne. Te pierwsze, z powodu swojej niższej ceny, są kupowane najczęściej przez użytkowników indywidualnych. Niestety te urządzenia mają pewną wadę. Są wrażliwe na substancje poboczne zawarte w wydychanym powietrzu i przez to mogą fałszować wynik badania. Bardziej precyzyjne i wiarygodne są alkomaty elektrochemiczne wykorzystywane przez służby porządkowe czy firmy. Umożliwiają one określenie wyniku z dokładnością nawet do 0,001‰ oraz przeprowadzenie pomiaru pasywnego.
Co jeszcze wpływa na to, że alkomat może wskazać błędny wynik?
Wspomnieliśmy już, że rodzaj alkomatu wykorzystanego do badania ma znaczenie i może zaważyć na prawidłowości wyniku testu. Są jednak jeszcze inne czynniki, które wpływają na zmienny odczyt tego urządzenia. Główne z nich wymieniamy poniżej.
Cukierek z alkoholem
Zdarza się, że wsiadamy za kółko i korzystamy z okazji, żeby sobie coś podjeść. Jednak niektóre słodycze zawierają w swym składzie alkohol. Może to być cukierek „z wkładką”, batonik o nadzieniu wzbogaconym „procentami”. W związku z tym, mimo że wsiedliśmy za kółko trzeźwi, w naszym wydychanym powietrzu alkomat wykryje alkohol.
Zaraz po „dymku”
Ci kierowcy, którzy są palaczami, także powinni zachowywać szczególną czujność w trakcie pomiarów testerem trzeźwości. Badania wykazały, że współczesne nowatorskie wyroby tytoniowe (między innymi e-papierosy) powodują, że alkomat może wskazać błędny wynik. Dzieje się tak dlatego, że papierosy elektroniczne wypełniane są różnymi substancjami, w tym gliceryną, alkoholem etylowym, glikolem. Ich obecność ma wpływ na skład wydychanego przez kierowcę powietrza, a w konsekwencji na finalny odczyt urządzenia pomiarowego.
Mit z jabłkiem
W dzisiejszych czasach w dalszym ciągu zdarzają się osoby prowadzące pojazdy mechaniczne, które sądzą, że jeśli zjedzą jabłko, grejpfruta czy pomarańczę, to nie powinny wsiadać za kierownicę. Wiąże się to wciąż z żyjącym mitem. Głosi on, że po konsumpcji kwaśnych owoców wydychane powietrze powoduje, że alkomat może wskazać błędny wynik i wykazać, że kontrolowana osoba spożyła alkohol. Jest to jednak nieprawda. Funkcjonariusze policji potwierdzili, że w tym wypadku nie ma takiej możliwości, by został przekroczony dopuszczalny próg zawartości alkoholu w organizmie kierowcy.
Co zrobić, gdy wiemy, że alkomat może wskazać błędny wynik?
Jeśli z góry wiemy, że alkomat może wskazać błędny wynik, koniecznie poinformujmy o tym służby dokonujące pomiaru. Skąd możemy to przypuszczać? Jeśli nie piliśmy żadnego mocniejszego trunku, ale przed chwilą wypaliliśmy papierosa czy zjedliśmy cukierka z alkoholem, to możemy z góry podejrzewać, że wynik badania trzeźwości może nie być miarodajny i zgodny z rzeczywistością. Co więcej, to w naszym interesie jest powiedzieć o tym policjantom jeszcze przed rozpoczęciem testu. Wtedy konieczne będzie odczekanie 15 minut, by móc użyć alkomatu ponownie i liczyć na prawidłowy pomiar.
Te 15 minut ma też dodatkowe znaczenie dla właściciela alkomatu. Potwierdzono, że nie powinno się badać wydychanego powietrza zaraz po spożyciu alkoholu czy wypaleniu papierosa. Może to powodować rozkalibrowanie urządzenia i prowadzić nawet do uszkodzenia sensora.
Co w sytuacji, gdy wynik badania alkomatem jest pozytywny?
Jeśli wynik badania alkomatem jest pozytywny, a my mamy pewność co do swojej trzeźwości, przysługuje nam prawo, by zażądać badania krwi w laboratorium pod kątem obecności alkoholu w organizmie. Jednak nim skorzystamy z tej opcji, warto mimo wszystko odczekać 15 minut i poddać się testowi dokładniejszym alkomatem dowodowym, jaki policjanci mają na swoim wyposażeniu. Rezultat może być już negatywny i dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu, energii i nerwów.