W czasie zimowym trzeba zachować szczególną ostrożność na drodze. Nawierzchnia bardzo często jest śliska, panują niesprzyjające warunki atmosferyczne i to stwarza duże niebezpieczeństwo wpadnięcia w niekontrolowany poślizg. Dlatego warto pamiętać o kilku zasadach i dzięki temu zadbać o bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale także innych uczestników ruchu drogowego. Poznaj 10 zasad i zachowaj bezpieczeństwo zimą.
Po pierwsze zachowaj bezpieczeństwo zimą i zwracaj uwagę na pieszych
Zimą szczególnie należy zwracać uwagę na pieszych, ponieważ szybka szarówka ogranicza widoczność. Dlatego nie warto wyprzedzać, gdy samochód przed naszym pojazdem porusza się bardzo powoli. Brawura i nerwy w niczym nie pomogą, a mogą doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji.
Po drugie zadbaj o stan techniczny pojazdu
Przed wyruszeniem w trasę koniecznie trzeba sprawdzić stan techniczny samochodu. Należy także zweryfikować to, kiedy auto ostatni raz przechodziło przegląd. Gdy ten termin przekroczono, koniecznie trzeba udać się do stacji kontroli pojazdów. Należy sprawdzić też stan wycieraczek. Jest to ważne, ponieważ niedokładnie oczyszczona szyba może ograniczać widoczność. Kolejnym krokiem jest zweryfikowanie, czy działają światła zewnętrzne. Przed wyjazdem w trasę dokonuje się też przeglądu uszczelek w samochodzie. Należy także letnie dywaniki wymienić na zimowe.
Po trzecie zachowaj bezpieczeństwo zimą i zadbaj o wyposażenie w samochodzie
Przed wyjazdem należy również zweryfikować, czy jest potrzebne wyposażenie w samochodzie. Na liście tej znajduje się komplet podstawowych żarówek, apteczka pierwszej pomocy, skrobaczka do szyb, a także szczotka do odśnieżania z miękkim włosiem.
Po czwarte pilnowanie, czy nie następuje brak paliwa
Zimą szczególnie trzeba pilnować, czy nie dochodzi do braku paliwa. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w niektórych miejscach odległość między stacjami paliw może być naprawdę duża. Zatem przed odbyciem trasy należy ustalić miejsce na tankowanie. Istotne jest to, aby nie czekać z tym do ostatniej chwili.
Po piąte zachowaj bezpieczeństwo zimą i słuchaj komunikatów stacji radiowych i telewizyjnych
W okresie zimowym szczególnie należy słuchać komunikatów radiowych. Dzięki temu z łatwością można dowiedzieć się, w jakich miejscach panują niesprzyjające warunki na drodze.
Po szóste należy zadbać o odpoczynek i relaks
Kierowca wyruszający w drogę zimą musi być wyspany i zrelaksowany. Koncentracja jest zawsze potrzebna podczas jazdy, ale w okresie zimowy szczególnie. Zatem, gdy pojawi się jakiekolwiek zmęczenie w trakcie podróży, warto zrobić sobie odpoczynek i zregenerować siły.
Po siódme należy zdawać sobie sprawę z tego, kiedy włączać światła przeciwmgielne
Gdy kierowca podróżuje samochodem podczas intensywnych opadów deszczu lub we mgle powinien uruchomić przednie światła przeciwmgielne. Z kolei tylnego światła przeciwmgielnego używa się tylko, gdy widoczność spadnie poniżej 50 metrów. W takich warunkach nie należy wykorzystywać świateł drogowych. Wynika to z tego, że światła te tworzą efekt, który przyczynia się do tego, że trudno jest dostrzec zarys pojazdu poruszającego się przed nami.
Po ósme zachowaj bezpieczeństwo korzystając ze świateł drogowych
Długie światła drogowe bardzo dobrze sprawdzają się w nocy. Takie światła wykorzystuje się na drogach międzymiastowych, które wyróżniają się słabą widocznością, ale nie podczas mgły.
Po dziewiąte należy pewnie chwycić za kierownicę podczas wietrznej pogody
Zimą pogoda potrafi być bardzo zmienna. Zatem często występują silne wiatry. Może to znacznie utrudniać jazdę na autostradach i trasach szybkiego ruchu. Dlatego specjaliści zalecają zmniejszyć prędkość i utrzymać mocny chwyt za kierownicę samochodu. Przyda się to szczególnie podczas wyprzedzania ciężarówek.
Po dziesiąte należy uważać na dzikie zwierzęta
Zimą także trzeba bardzo uważać na dzikie zwierzęta, ponieważ widoczność jest ograniczona. Co więcej, w tym czasie zwierzęta są bardziej aktywne. Dlatego, jeśli kierowca przejeżdża drogę prowadzącą przez las, musi być przygotowany na różne ewentualności. W tym czasie może na przykład niespodziewanie wyskoczyć dzik, sarna lub łoś. Zatem w takich miejscach należy odrobinę zwolnić.
Kierowca powinien zachować ostrożność w każdych okolicznościach, ale w okresie jesieni i zimy szczególnie. Wynika to z tego, że niesprzyjające warunki atmosferyczne są bardzo zmienne i niejednokrotnie niezwykle trudne. Warto wspomnieć o takich niekorzystnych stronach jak: marznący deszcz, śnieg, grad, mgła, wiatr i wiele, wiele innych. Dlatego za każdym razem przed wyruszeniem w trasę trzeba się do podróży dobrze przygotować. Sprawdź stan techniczny auta, zapas paliwa i stan wycieraczek do szyb. Koniecznie także zweryfikuj dokumenty i dowiedz się, kiedy ostatni raz był dokonywany przegląd. Nie bój się używać świateł przeciwmgielnych i drogowych, ale wtedy gdy są one potrzebne. Zachowaj ostrożność i zapomnij o brawurze na drodze, dzięki temu zadbasz o bezpieczeństwo swoje, Twoich pasażerów oraz innych osób, które uczestniczą w ruchu drogowym. Dzięki temu będziesz delektować się jazdą i czerpać przyjemność nawet w tak trudnym okresie, jak jesień czy zima!